Je Face Yoga pro mě?

Je Face Yoga pro mě?

Excentrické vyplazování jazyka, špulení rtů a natahování krku. Je to vůbec dobré? A vhodné pro mě? Nenatahuji si tím akorát kůži?

Chápu, obličejová jóga může vypadat legračně a výstředně, ale ve výsledku je to „jen“ cvičení. Jóga před 20 lety byla také tak trochu zvláštní disciplína. Pokroucená těla, vystrkování zadku vzhůru, divné dýchání.. a teď.. A teď pokud nechodíte na lekce jógy a nevlastníte hot legíny, nezapadáte. Jo, ještě latté do ruky s kokosovým mlékem prosím

Ach ty vrásky
Nejběžnější motivace jsou vrásky. Vrásky prostě nechceme. Vrásky na čele a kolem očí jsou ze svalového napětí, které si vytváříme. Čelo je tedy primární uvolňovat, rozmasírovat svalové uzlíky, které se tvoří u obočí a vytváří mračivky. Následně sval na čele vytvarovat tak, aby se zvedl a s tím i obočí a horní víčka. Sval na čele se dá naučit, aby byl uvolněný i když mluvíme a gestikulujeme. Se svaly na obličeji se pracuje stejně jako se svaly na těle. Když pravidelně běháte, nebo cvičíte jógu, nebo se nějak pravidelně hýbete, děláte si svalový návyk a pak když chcete zvednout těžký předmět, už ho automaticky zvedáte tak, abyste si nepřetížila záda.

Jak na nosoretky
Nosoretní rýhy jsou jiná kategorie. Ty jsou hlavně z gravitace a následku ztráty kolagenu a elastinu a většinou v kombinaci se špatným svalovým návykem při mluvení a úsměvu.
Postup, jak se zbavit nosoretních ryh je následující:

  • nejdříve se uvolní tenze, kde jsou svaly zkrácené
  • zapojí se skulpturální masáže
  • a aktivují se svaly, které teď nejspíš moc nepoužíváte, ale jsou to ty, které tváře zvednou

Jak je to s očima?
„Mám vrásky kolem očí ze smíchu. Nemám se teda smát?“ Ptají se často ženy. Smích nikdy nikomu nezakážu. Naopak. Málo pohybů má tak báječné benefity pro tělo jako je smích. Vyplaví se endorfiny a v těle propukne doslova ohňostroj žádoucí chemické reakce. Ale.. ty vrásky, že. Vůbec není nutné u úsměvu krčit nos nebo oči. Je to „jen“ svalový návyk. A ten se dá přeučit. Když se zapojí dva dlouhé svaly na tvářích, zvlášť zygomaticus minor. Představte si, že vede od horního okraje koutku rtů, po vrchol ucha, tak se nám úsměv rozzáří, koutky se zvednou výš a oči ani nos se neskrčí. Je to stejné, jako když se učíme na fyzioterapii správně stát, dýchat, chodit.. Stejně se dají naučit obličejové svaly tak, abychom se smály krásně přirozeně, ale nevytvářeli si u toho vrásky.

Zatuhlá čelist a bolesti v krční páteři a šíji
To je takový fenomén dnešní doby. Stres. Když jsme ve stresu, zatneme zuby a sevřeme čelist. Vzniká tak velké napětí v obličeji, krku a šíji. Někdo je dokonce ve stresu i v noci a skřípe pak zubama. Anebo, co hůř, může se objevit tinnitus. Zkuste si uvolnit žvýkací sval a pochopíte, jak moc napětí v obličeji nosíte. Žvýkací svaly jsou tlusté na dva prsty a jdou vedle ucha od lícní kosti po čelist. Když žvýknete, hned víte, kde je máte. Povolte čelist, nechte pusu volně otevřenou, vezměte si dva prsty a silou (není to kosmetická masáž, ale svalová, tak pořádně zatlačte) si promačkejte žvýkací svaly směrem dolů. Cítíte to? Zhruba dva centimetry od ušního lalůčku směrem do tváří to bude nejzajímavější. Ano, můžete to bolet. Čím víc to bolí, tím víc tam je napětí a tím méně jsou svaly pohyblivé, ztrácejí kolegen a tím víc ochabují. Je to takové zakleté kolečko. Cesta ven vede přes uvolnění, cvičení a masírování.

„A jak je to s těmi masážemi, netahám si kůži?“ ptáte se.
Velmi často vidím na sítích vytahování kůže a natahování i oblasti kolem očí. To nám nic dobrého nepřinese. Face Yoga je práce se svaly, to znamená, když chceme rozmasírovat zkrácené svaly, musíme i v obličeji použít velký tlak a tím se vyvarujeme nežádoucího tahání kůže. Pokud děláme lymfatickou masáž, tlak je naopak menší a veškeré tahy se směřují do lymfatických uzlin na spáncích, pod ušima a u klíčních kostí. Kůže se pak hodně prokrví, stimuluje se vlastní tvorba kolagenu a elastinu a je pružnější a zdravější.

Kdy začít?
Kdykoliv. Čím dřív, tím lépe. Vždy je lepší dělat prevenci než hasit požár. Ale i když začnete v 70ti, tak tam pokrok a výsledky jsou. Je to stejné jako s jakýmkoliv jiným cvičením. Nehledě na věk, když cvičíte, vypadáte a cítíte se lépe. Mezi moje klienty patří lidé od 9ti let, po 80 let. Nikdy není pozdě, pečovat o sebe.

Zvu vás do online programu NAPLNO mezi lidi, kteří se rozhodli vzít obličej do vlastních rukou.