Face Yoga a emoce

Představte si, že si můžete zlepšit náladu a pomoci odplavit stres z těla během pár minut. Budou vám k tomu stačit čisté ruce a trochu soukromí. Face Yoga má totiž nejenom blahodárný vliv na pleť, tvar obličeje a omlazení, ale také zlepšuje náladu. Jak to? Je to logické, pojďme se na to podívat.

„Ty máš nějakou dobrou náladu.“ „Vůbec nevypadáš, že se rozvádíš.“ „Ty máš ale krásný úsměv.“ Slyšela jsem od okolí v období, kdyby mi zrovna hej nebylo.

Obličej je výrazová část těla, tam nám probíhají všechny emoce a velmi rychle. Jaký vliv na to má Face Yoga? Podobný jako jóga smíchu a tou se léčí deprese a alkoholismus. O důvod víc, proč ty koutky cíleně zvednout. Nemyslíte?

Simona Rydlová

To jsou nervy
Obličej je naprosto unikátní část těla z mnoha důvodů a jeden z nich je, že je na něm spoustu nervů. Po celém těle máme nervy, díky kterým cítíme chlad, teplo, bolest. Jediný obličej se nám hýbe na základě emocí. Zkuste hnout loktem, aby vyjádřil radost) Nejde, že?

Jakmile máme stres, tedy situaci, které se nechceme přizpůsobit a dáváme ji příliš velkou váhu, obličej reaguje jako první. Zatneme zuby, sevřeme žvýkací sval, svraštíme čelo, stáhneme horní ret, koutky spadnou dolů, brada se zvedne do napětí. Nemusí to být extra těžká situace, jsou to ty, která zažíváme dnes a denně. Dopravní zácpa, nepříjemný telefonát, hádka s partnerem, spěchání s malými dětmi.. Někdo se dokonce mračí i ve spánku, nebo skřípe zuby, což je zase tenze anebo má na polštáři tak zmáčknutý obličej, že to na příjemném pocitu po ránu rozhodně nepřidá. 

V obličeji jsou části, které jsou neustále pod náporem tenze a jsou to místa, která je třeba uvolňovat co nejčastěji. 

Čelo je v permanentní tenzi, protože myšlenky nám stále proudí jako čtyřproudá dálnice a čelo na to samozřejmě reaguje. Pochopíme to, až čelo masážemi uvolníme a pocítíme rozdíl.

Žvýkací sval, který je tlustý tak na dva prsty a najdete ho od lícní kosti k čelisti když zkousneme, je nejsilnější sval na těle, co se týče velikosti a výkonosti. Když je tento sval v napětí, máme méně pohyblivou mimiku, nemůžeme se pořádně usmát a tenze jde dál do krku, šíje a krční páteře. 

Kruhový ústní sval. Tam mají tenzi velmi často ženy. Znáte takový ten výraz „Neřeknu, nic mi není.“? Výsledkem je stažený a zcrvknutý horní ret.

Pokud je napětí dlouhodobé nebo se vůbec neuvolňuje, některé akupresurní body na obličeji mohou být velmi citlivé. Pravidelným masírováním a cvičením Face Yogy tenze povolí a vy okamžitě ucítíte úlevu. Výhodou je, že si to můžeme udělat sami během pár minut. Potřebujeme k tomu jen čisté ruce a někdy ani to ne. Když jsem ve stresu já, okamžitě se mi sevře žvýkací sval a zkoprní mi tváře. Tím, že cvičím Face Yogu, mám mnohem větší povědomí o mém obličeji a o tom, co se tam děje a jsem schopna na to hned reagovat. Mám už automatický návyk, že jakmile tuhle tenzi cítím, začnu si uvolňovat tváře ze strany na stranu a světe div se, stres okamžitě opadává a i ta situace, která mi přišla složitá, už tak hrozná není. Znáte ten pocit, když máte těžký den v práci, pak si jdete zaběhat, nebo na lekci jógy a pak se cítíte mnohem lépe? Uvolníte stres z těla. S Face Yogou je to stejné s tím rozdílem, že to trvá pár minut a můžete si zacvičit i v koupelně v práci.

Hlavně úsměv
Mozku je jedno, jestli se smějeme něčemu nebo zvedáme koutky cíleně při cvičení. Má to stejný efekt. Jógou smíchu se léčí deprese i těžký alkoholismus. U Face Yogy se koutky rtů hodně zvedají, jen tady nejde o smích, ale formování svalů. Tím pádem to má stejný benefit jako jóga smíchu a ještě si u toho vyhladíme vrásky. To smíškové asi neřeší)

Pod kůží
Na tváři máme přes 50 svalů, které jsou na rozdíl od zbytku těla uchycené na kůži, proto také májí větší tendenci ochabovat a padat než na zbytku těla, kde jsou svaly uchyceny na šlachy a kosti. A také to znamená, že jakýkoliv dotyk na obličeji, jako masáže, lymfatické drenáže, akupresura, poklepávání, reflexologie, to všechno má pozitivní vliv na to, jak vypadáme.