Detox tváře- Jak zotavit pleť po zimě a oživit ji

Bledá, suchá tvář, výraznější vrásky pod očima, šupinky na tvářích, možná ekzém nebo akné. Zima zkrátka pleti nesvědčí a roušky už vůbec ne. Jak vlít do tváře tu zdravou barvu, kterou máme v létě, jak na pěkně lesklé a šťavnaté tváře a zdravou pleť? No, zkrátka to bude chtít beauty detox. Jak na to? Mám pro vás pár tipů.

Face Yoga
Základem je prokrvovat a cvičit obličejové svaly a uvolňovat tenzi. Jakmile se sval prokrví, do pleti se dostane víc kyslíku, víc živin, krém se vám lépe vstřebá a podpoří se lymfatický oběh. Za pár minut se vám tvář velmi intenzivně prokrví a vám se jablíčka zase začervenají. 
Zkuste říct WAU do maxima, jako kdybyste se u toho brutálně usmívala. Kolem očí se to ovšem nesmí krčit. Pokud se vám to děje, zkuste si dát pod oči ukazováčky, aby se cvik zastavil u nich. Čelo a noc musejí být uvolněné. Stačí 20 pořádných WAU a výsledek uvidíte hned. 

Masáže obličeje
V obličeji držíme hodně tenze. Většinou to ani necítíme, protože je to tenze konstantní. Když přecházíme z mrazu do tepla, na pleť je to velká rána a tvář se stahuje ještě víc. 

Masáže obličeje jsou nedílnou součástí Face Yogy. Nejdřív se sval musí zbavit tenze, pak posílit, uvolnit a opakovat. 
Jak na jednoduchou masáž obličeje? Základem je uvolnit čelist. Zkuste hlasitě vydechnout hláskou HA a nechte čelist spadlou tak, aby tam nebylo žádné úsilí. Ani nahoru, ani dolu. A pak si proklepněte prsty celou hlavu. Zavřete oči. Začněte na hlavě, postupujte na čelo, spánky, pod oči, na tváře, nad rtem, na bradu, rty, čelist, krk, pod ušima a kolem klíčních kostí. Rozproudíte hezky lymfu a uvolníte si a zároveň jemně prokrvíte celý obličej.

100 oplachů studenou vodou
Možná je to zprvu divné, oplachovat si obličej tolikrát studenou vodou a ještě k tomu v zimě. 100 oplachů je ovšem zázrak. Ráno nepoužívám žádný čistící přípravek, jen si 100x opláchnu obličej studenou vodou a pak se namažu krémem. Pleť není tak zatěžovaná neustálým odmašťováním a čištěním. Pleť si přirozeně vytváří na povrchu ochranný film a my ji ho vlastně neustále narušujeme. S oplachy studenou vodu se pleť velmi intenzivně prokrví a hezky splasknou ranní otoky, které tam často jsou. Jen si tvář potom velmi něžně osušte ručníkem a hned namažte.

Vitamín D a SPF
Když není venku dost sluníčka, zkrátka si ho dodám ve vitamínech. Také jím víc ryby a vejce. Zároveň SPF je denodenní součástí. Alespoň 15. Vitamín D je fajn, pigmentové skvrny nikoliv. 

Domácí lázně
Za rok pandemie už jsme si zvykly, dělat si lázně doma. Pro mne je to nedělní rituál, na který se těším. Napařím si obličej nad horkou vodou, někdy s éterickým olejem, vyčistím si pleť a nanesu masku. Nejčastěji z bílku, tučného bílého jogurtu, kurkumy, matcha čaje a medu. Tato maska zjemní vrásky, udělá jemný peeling, působí protizánětlivě a pleť nakopne. Na rty si dávám jen med. Jen pozor na kurkumu, dost barví, takže bílé tričko si nechte raději na potom.

Krém na míru
Minulý březen se mi pod rouškou začal dělat ekzém a akné. Mé tváři se rouška zkrátka nelíbila, i když jsem ji měla hedvábnou. Všechno bylo zavřené, s kosmetikou mám zkušenosti mnohaleté, tak jsem si zkrátka krém vyrobila. A světe div se, za dva dny byl ekzém a akné pryč a od té doby používám svůj krém pořád. Dala jsem dohromady ingredience, které mám ráda, voní mi, jsou protizánětlivé, pečující a přírodní.
Není tak složité si ho vyrobit. Základem je včelí vosk, oleje a trochu vody. Oleje, které se dobře vstřebávají, jsou pečující pro sušší pokožku po zimě a protizánětlivé, jsou: mandlový olej, jojobový olej, hroznový olej, olej z černého kmínu, konopný olej a CBD olej. Zkuste si namíchat krém podle toho, co máte ráda vy. Nikdo nezná vaši pleť tak dobře, jako vy.

Dobré tuky 
Mandle, vlašské ořechy, avokádo a olivový olej jsou na mém jídelníčku skoro denně. Co si dát večer u filmu místo křupek mandle? Jsou mimo jiné skvělé pro mozek, na krevní tlak, regulují cholesterol, chrání naše kosti, posilují imunitní systém, hydratují pokožku, mají protizánětlivé účinky, regulují krevní tlak, zrychlují metabolismus a pomáhají hubnout. Speciálně mandle v hořké čokoládě jsou mojí guity pleasure)

Detox zevnitř
V těle je vše propojeno. A zvlášť trávení je spojené s pletí. Pleť je náš největší orgán, na to často zapomínáme. To, co se nám děje uvnitř, objeví se na pleti. Zkuste si dát smoothie detox. Nejde o to, jíst jen smoothie, to někomu vůbec nevyhovuje. Spíš o to, odlehčit stravu, omezit maso, lepek, laktózu a cukr a dát si k tomu smoothie. Nebo si ho dát místo večeře. Pro nakopnutí trávení doporučuji smoothie z řapíkatého celeru a citrónu. Pro zbavení se těžkých kovů, ano, ty v krvi velmi často způsobují únavu, zkuste tento recept: 2 malé hrnky borůvek, banán, šťáva z 1 pomeranče, hrst čerstvého koriandru, lžíce zeleného ječmene, 1 lžíce spiruliny a trochu vody. 

Trochu Ajurvédy
Pokud vás zajímá Ajurvéda a chcete jít s očistou ještě hlouběji nebo vám čerstvá zelenina nedělá dobře, doporučuji Mungo polévku od mého učitele meditace a Ajurvédy, Tima Mitchella. Ůvodní video, proč dělat očistu těla nebo půsty a jak na polévku z munga, najdete na: https://vimeo.com/461766808  (heslo: Mung108),
https://yogaofthekitchen.com/recipes/the-mighty-mung-soup.

Sport
Alespoň 15 minut venku. Nemusíte hned joggovat, stačí rychlá chůze pro nastartování metabolismu, prokrvení a na lepší náladu. Sedíte celý den u počítače? Zkuste se před spaním projít kolem bloku. Takovéto se psem bez psa. Provětrá to hlavu a protáhne tělo. A navíc, Face Yoga se dá dělat opravdu kdykoliv, kdekoliv.