Společenská sezóna začíná

Uvolněte se prosím..

Stárnutí. Slovo, při kterém se většině ženám zachvěje hlas, zapotí záda a zkřiví úsměv. Nezůstávejme jen u žen. Někteří muži, se kterými jsme měla tu čest, byli na svůj vzhled ještě citlivější než ženy. Takže ruku na druhou bradu pánové, vážně vám nevadí?

Neberte mě špatně, stárnutí je privilegium a vrásky nepovažuji za problém. A je mi jasné, že v 50, 60 budu mít nějaké vrásky a nebudu vypadat jako ve 30 a to je v pořádku. Ale předčasné vrásky nechci. Ve čtyřiceti nechci ani spadlé tváře, druhou bradu, spadlá horní víčka, povadlou pleť, kruhy pod očima a oteklý obličej. Co s tím?

Máme v podstatě tři možnosti

1. Nechat to být a nechat gravitaci dělat, co umí.

2. Chodit na méně či více invazivní zákroky. Píchat si botox, kyselinu nebo výplně.

3. Nebo cvičit obličejové svaly. Zkrátka dělat s obličejem to, co děláte s tělem. Cvičíte, abyste se cítili dobře a dobře i vypadali. Tak proč nezapojit i obličej?

Vezměte obličej do posilovny

V obličeji je totiž přes 50 svalů. Většina z nich, na rozdíl od velkých svalů na těle, které jsou upevněny na šlachy a kosti, jsou na svaly na obličeji přímo na kůži. To má za důsledek, že ochabují víc než třeba svaly na nohách. A také to znamená, že dotyk, masáž, akupresura nebo jakákoliv stimulace zvenčí má na obličejové svaly velký vliv. Jsou to také svaly malinké, takže se s nimi pracuje rychleji, než třeba s hýžďovým svalem, který je jeden z největších na těle. Pohybujeme se ale na velmi delikátní části těla, takže je nutné, aby se cviky prováděli precizně. Abyste si naopak neublížili. Krémy jsou skvělá věc, ale žádný krém se nedostane na úroveň svalů tak, jako když si zacvičíte. Je to stejné, jako kdybyste nadváhu nebo ochabnutí  léčili jen krémem proti celulitidě. 

Co se bude dít, když začnete s obličejem cvičit?

 • Proti vráskám
  Tím, že s obličejem pracujete na úrovni svalů, se dostáváte mnohem hlouběji, než jakýkoli krém. Jak svaly posilují a mění tvar, tak lépe podrží a vyplní, co je nad nimi. Díky tomu se vyhlazují vrásky na čele a kolem očí, nosoretní rýhy, druhá brada, povislé tváře i kruhy pod očima. Zpevňují se kontury tváře.
 • Lepší pleť bez akné
  Cvičením se pleť intenzivně prokrví, dostanete do pleti více kyslíku a více živin. Zlepší se lymfatický oběh. Krém se vám bude lépe vstřebávat.  Rozproudí se vám krev a výsledkem bude příjemné uvolnění a jako bonus pevnější, zdravější a zářivější pleť.
 • Zlepšíte si lymfatický oběh
  Díky akupresurním technikám a masážím bude obličej nejen uvolněnější, ale také méně oteklý a zlepší se stav pleti. Zbavíte se otoků pod očima a ve tvářích. Vyrýsujete si kontury tváře.
 • Budete mít otevřený pohled
  Spadlá horní víčka jsou často důvod, proč vypadáme unaveně. Svaly kolem očí se dají také cvičit. Při pravidelném cvičení obličejové jógy se vám otevře pohled a zvednou horní víčka. Výraz v obličeji je pak svěžejší.
 • Zbavíte se zlozvyků
  Když budete cvičit, začnete si svaly na obličeji více uvědomovat. A co víc, časem změníte své grimasy i obličejové zlozvyky a přestanete si tak zadělávat na další vrásky.
 • Budete se víc smát
  Od té doby, co praktikuji obličejovou jógu, se víc usmívám a často se stává, že mi můj úsměv někdo pochválí. Krásný úsměv se dá totiž natrénovat. Některé svaly jsou třeba uvolnit, jiné posílit. Stejně tak, jako se můžete naučit správně stát nebo sedět, můžete se naučit krásně se smát.
 • Zvednete si sebevědomí
  Face Yoga, kterou jsem původně vnímala „jen“ jako cviky na ochablé obličejové svaly, mi toho ale přinesla mnohem víc. Sedím rovně, moje chůze je hezčí, a pokud mám schůzku nebo veřejně mluvím, jsem sebevědomější a jistější. Prostě se cítím líp ve své kůži. 
 • Budete mít symetrický obličej
  Žádný obličej není 100% symetrický, nicméně viditelná asymetrie je velmi častá. Příčinou jsou jednostranné návyky, tenze a přetěžovaní jedné strany obličeje víc než té druhé. Cvičením Face Yogy se vám vyrovná obočí, koutky rtů i nerovnost ve tvářích.
 • Zbavíte se napětí
  V obličeji máme spoustu tenze, kterou si možná ani neuvědomujeme, neb je to to tenze konstantní. Stejně tak jako posilování svalů, je důležité uvolnění. Tvář bude pak jemnější a mimika volnější.
 • Jako rehabilitace
  Obrna lícního nervu je teď častější než dřív. Je to i jeden z vedlejších příznaků očkování proti covidu. Ať je příčina virová infekce nebo jiná, po obrně lícního nervu je často tvář částečně paralyzovaná. I s tím se dá pracovat. Nikdy to nebude úplně perfektní, ale viditelné zlepšení jde. Přetížené svaly se uvolní a ty, částečně paralyzované se rozpohybují. Výsledkem je symetričtější tvář i mimika.

Jak dlouho to trvá a za jak dlouho se dostaví výsledky

Správně a pořádně cvičit stačí 10 minut denně. Ideální je pro cvičení ráno, kdy je obličej po spánku oteklý a možná i zmačkaný. Efekt totiž uvidíte hned a užijete si ho celý den. A kdy vám ta vráska mezi obočí zmizí? To je velmi individuální. Záleží na tom, jak dlouho si na vrásku zakládáte, jak cvičíte a jaké máte návyky. To, co děláme každý den, naše návyky, jsou totiž velmi důležité a formují nás. Díváte se několik hodin dolů do telefonu? Mračíte se do počítače a venku pak do slunce? Vráska mezi obočí se vás pak bude držet zuby nehty. Zkuste při držení telefonu zvednout ruku do úrovně očí. Upravit si postoj při práci na počítači. Vyrovnat si monitor do úrovně očí. A venku na slunci nosit sluneční brýle.

Svěží za 5 minut

Vánoce mohou být pěkně stresující. V práci makáte dvakrát tolik, abyste mohli být týden doma, doma makáte několikrát tolik, abyste udělali tu žádanou atmosféru. Jojo, tu vánoční, provoněnou, každé zákoutí hotové na fotku. Nervy z tchýně, neb zase nevíte, co ji dát. Aby to nebylo moc, nebo moc málo. Dětem zahrát kouzlo Vánoc a zprodukovat tajný, hlavně tajný příchod Jéžiška. A tomu… k tomu máme mít na sobě flitrové šaty, perfektní make up a vyfoukané vlasy. Uf. Už teď se potím. Tak až budete mít rybu v troubě, děti u stromku, dejte si pětiminutovku Face Yogy. Uvolní se vám stres z obličeje a na fotkách budete svěžejší.

Wow

Tvářičky k nakousnutí

Proklepněte se- Tapping

Řekněte Wow

Řekněte Wow z plna hrdla a doširoka při tom rozevřete pusu, jako byste se smála. Koutky tlačte směrem k uším. Uvolněte čelo nemžourejte u toho oči. Opakujte 20x. Tvář se vám velmi intenzivně prokrví a uvolní se napětí v čelisti. Dovolte si vokalizovat Wow, efekt uvolnění bude o to intenzivnější. 

Tvářičky k nakousnutí

Neboli Yummy Face. Otevřete oči doširoka. Koutky vytáhněte silou do špiček uší. Vyplázněte jazyk ostře jako škorpión a přejíždějte pomalinku ze strany na stranu, jako byste se chtěli dotknout nosu. Vytáhněte přitom krk dopředu a vzhůru, abyste cítila napětí na přední straně krku. Opakujte pětkrát tam a zpět.

Proklepněte se
Tapping neboli EFT je velmi silná metoda na uvolnění svalového napětí, stimulace nervových zakončení, emočního uvolnění a vyrovnání energetických drah. Zavřete si oči a proklepněte si bříškami prstů čelo, spánky, čelistní kloub, čelisti a tváře. 

Zvu vás do online programu NAPLNO. Je to ucelený program s výsledky za 6 týdnů nebo méně. www.simyoga.cz